WP 1 Zarządzanie projektem, komunikacja i upowszechnianie informacji
Działania WP 1 mają na celu 1) zapewnienie skutecznej koordynacji technicznej projektu, 2) ułatwienie współpracy między partnerami, 3) monitorowanie postępów projektu i zapewnienie osiągnięcia celów, 4) zapewnienie upowszechnienia wyników projektu. W związku z tym działania upowszechniające będą skierowane zarówno do specjalistów (w tym uczniów), jak i do odbiorców niebędących specjalistami, realizowane również w językach narodowych w celu promowania dzielenia się wiedzą i przyjmowania powiązanych praktyk i/lub polityk.
WP 2 Różnorodność funkcjonalna krajobrazu
Głównym celem tego pakietu roboczego jest mapowanie heterogeniczności krajobrazu i łączności w wielu miejscach w Europie, a także zapewnienie historycznych trendów wskaźników różnorodności funkcjonalnej krajobrazu przy użyciu danych satelitarnych. Roczne fenologiczne szeregi czasowe wspólnych indeksów roślinności zostaną obliczone na zdalnie wykrytych obrazach w celu zapewnienia funkcjonalnych klas fenologicznych. Zdefiniowane klasy będą reprezentować procesy rolnicze i ekologiczne zachodzące w krajobrazie wybranych miejsc (około 40 w czterech krajach), w których monitorowana jest różnorodność biologiczna. Wskaźniki różnorodności krajobrazu zostaną połączone z funkcjonalnymi danymi dotyczącymi różnorodności biologicznej zebranymi w terenie (WP3 i WP4) i przeanalizowane w celu wskazania istotnych relacji z usługami ekosystemowymi świadczonymi przez strukturę krajobrazu.
WP 3 Bioróżnorodność stawonogów i funkcjonowanie agroekosystemów w krajobrazie
Analiza bioróżnorodności stawonogów i powiązanych usług ekosystemowych zostanie przeprowadzona w szeregu europejskich krajobrazów. Bioróżnorodność stawonogów będzie mierzona z naciskiem na drapieżne roztocza, parazytoidy, drapieżniki i zapylacze, przy użyciu różnych metod pobierania próbek (pułapki, pobieranie próbek i technologia teledetekcji). Opracowane zostanie również podejście do kodowania DNA w celu identyfikacji parazytoidów i pszczół samotnic. Wyniki wszystkich tych działań pomogą zidentyfikować zależności między parametrami krajobrazu (WP2) a dostarczaniem usług ekosystemowych (np. plonów).
WP 4 Bioróżnorodność i funkcjonowanie mikrobiomu glebowego
W tym pakiecie roboczym badana jest bioróżnorodność funkcji drobnoustrojów glebowych i populacji drobnoustrojów glebowych w różnych europejskich krajobrazach rolniczych, a jego wyniki zostaną również wykorzystane do zbadania związku między złożonością krajobrazu a różnorodnością mikrobiomu glebowego. Planowane działania obejmują analizę różnorodności drobnoustrojów glebowych przy użyciu sekwencjonowania nowej generacji, ale także przy użyciu prostych metod, takich jak Tea Bag Index..
WP 5 Projektowanie i narzędzia decyzyjne dla pomyślnego wdrożenia
Wiedza na temat różnorodności biologicznej i wpływu krajobrazu na nią byłaby bezużyteczna bez opracowania i wdrożenia podejścia i narzędzia decyzyjnego, które umożliwia zainteresowanym stronom zarządzanie agrobioróżnorodnością w różnych skalach jednocześnie (od gleby do poziomu krajobrazu). Planowane jest opracowanie narzędzia umożliwiającego rolnikom identyfikację synergii oraz pożądanych i wykonalnych środków i cech krajobrazu w celu wzmocnienia różnorodności biologicznej w ich gospodarstwach.