Oczekuje się, że zaspokajanie rosnącego popytu na produkty rolne przy istniejących intensywnych praktykach rolniczych pogłębi szkody dla środowiska. Praktyki agrobioróżnorodności oferują możliwość pogodzenia rolnictwa ze zrównoważonym rozwojem. Niezrównoważone działania, które powodują degradację agroekosystemów i utratę różnorodności biologicznej, są związane ze słabym świadczeniem usług agroekosystemowych, podczas gdy heterogeniczne krajobrazy są związane z bardziej różnorodnymi biologicznie i odpornymi ekosystemami. Przejście na praktyki rolnicze oparte na agrobioróżnorodności wymaga holistycznego zrozumienia mechanizmów ekologicznych działających w agroekosystemach na poziomie krajobrazu i ich powiązania z technicznym wymiarem praktyk rolniczych, w tym zrozumienia, w jaki sposób struktura i złożoność krajobrazu wpływają na świadczenie usług agroekosystemowych.
AgroBioConnect ma na celu zbadanie wpływu złożoności krajobrazu w czasie oraz dynamiki pokrycia terenu/produktywności na naziemne i podziemne usługi ekosystemowe w szeregu europejskich krajobrazów rolniczych. Związek między przestrzennym układem krajobrazu a świadczeniem usług ekosystemowych będzie analizowany przy użyciu wieloskalowego/wielopoziomowego podejścia realizowanego poprzez łączenie danych z teledetekcji satelitarnej z danymi dotyczącymi różnorodności biologicznej zebranymi w terenie. Podejście wielopoziomowe zostanie zorganizowane na trzech poziomach analizy: różnorodności krajobrazu, ocenianej za pomocą teledetekcji, nadziemnej i podziemnej funkcjonalnej różnorodności biologicznej stawonogów i organizmów glebowych. Analiza danych teledetekcyjnych dostarczy informacji na temat stopnia fragmentacji krajobrazu w różnych skalach przestrzennych w ciągu ostatniej dekady, umożliwiając ciągłą ocenę jego zmian. Monitorowanie ogólnej liczebności i różnorodności stawonogów naziemnych, a także specyficznej obecności pożytecznych stawonogów, takich jak drapieżniki, parazytoidy i zapylacze, które są ważnymi dostawcami usług ekosystemowych, takich jak zwalczanie szkodników i zapylanie, pozwoli oszacować, w jaki sposób zarządzanie uprawami wpływa na krajobraz. Funkcjonowanie gleby oceniane poprzez ilościowe określenie ekspresji kluczowych genów mikrobioty glebowej zaangażowanych w główne cykle biogeochemiczne oraz analiza różnorodności drobnoustrojów glebowych analizowana przy użyciu podejść metagenomicznych rzuci światło na skomplikowaną sieć życia w odniesieniu do użytkowania krajobrazu i analizy związanego z tym wpływu na agrobioróżnorodność i zrównoważoną produkcję roślinną.
Oczekuje się, że wielopoziomowe podejście przyczyni się do lepszego zrozumienia, w jaki sposób złożoność krajobrazu wpływa na świadczenie usług ekosystemowych, zapewniając w ten sposób cenną wiedzę na temat poprawy zarządzania krajobrazem rolniczym dla zainteresowanych stron / zarządców gruntów, a także przydatne informacje do wdrażania polityki i działań ukierunkowanych na osiągnięcie adaptacji do zmian klimatu. W związku z tym planowane jest opracowanie narzędzia wspierającego praktyki zarządzania gruntami przyjazne dla różnorodności biologicznej, zgodnie z metodą już wdrożoną w Szwecji.